Yangın Danışmanlığı, itfaiye raporu alımı, Tasarım kriter raporu, acil durum tahliye planı, risk analiz raporu ve yangın yükü raporu hizmetleri

İtfaiye Raporu Ne Zaman Yenilenir?

İtfaiye Raporu Ne Zaman Yenilenir?

İtfaiye raporu almak istiyorsanız geçmeniz gereken bazı aşamalar vardır. Bu aşamalar; gerekli evrakların hazırlanışı ve yangın raporu başvuru süresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken işlemler kontrol edilmesi gereken binaların yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmasıdır. Eğer bütün işlemler tamamlanırsa sıra ‘İtfaiye raporu ne zaman yenilenir?’ Kısmına gelir.

Yangın Raporunun Amacı Nedir?

Yangın raporu olarak da bilinen bu belge sayesinde işletme ruhsatı alabilmek mümkündür. Bu evrak; yönetmeliklerde itfaiye uygunluk raporu olarak belirtilir. İş yerlerinin bu belgeleri alabilmeleri için binaların yangın koruma yönetmeliğine uygun olması ilk sırada gelmektedir. İş yerleri faaliyetlerini eksiksiz ve durmaksızın sürdürebilmek için yangın veya diğer adıyla yangın raporu çıkartmalıdır.

Yangın raporunun çıkarılması için gerekli olan adımlar atıldıktan sonra yapılması gereken şey bekleme süresidir. Bu sürede herhangi bir eksiklik olmadığı takdirde bu raporu alabilirsiniz. Ancak bazı hallerde bu raporu yenilemeniz gerekecektir. Bu kısımda akıllara takılan şeylerden birisi ‘Yangın raporu ne zaman yenilenir?’ sorusu olmaktadır. İşyerlerinizi ve binalarınızı korumanın yanında kendi can güvenliğiniz için de yangın raporuna ihtiyaç duyacaksınız. Yangın raporu yenileme süresini kaçırmadan gerekli adımları atmanız gerekmektedir.

Yangın Raporu Almak Zorunlu Mu?

Bir bina ve işletmeye sahipseniz, bu binanın hizmete açılabilmesi ve kullanılabilmesi için yangın raporu almak zorunludur. Özellikle herhangi bir tehlike anında yasal bir güvenceniz yoksa maddi ve manevi zarara uğrayabilirsiniz. Ancak yangın raporu aldığınız zaman yasal olarak güvenceniz olmaktadır. Bu gibi işlemlerde insan sağlığına etki edecek sorunların olmaması için devlet tarafından yangın raporu yönetmeliği düzenlenmiştir.

Her türlü yapıda ortaya çıkabilecek yangın ve benzeri durumlara karşı zararın minimum seviyeye indirilmesi sağlanmaktadır. Yangın raporunun en önemli amaçlarından birisi can ve mal kayıplarını önlemek yerine yangından önce oluşabilecek tehlikeleri belirlemektir. Devlet ve yetkili kişilerde tehlikeleri önleyebilmek adına bu yönetmeliği hazırlamışlardır.

Güncel Yangın Yönetmeliği’ni incelemek için tıklayınız.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email